o mnie

Dzień dobry,

nazywam się Katarzyna Pardela.

Jestem psychologiem klinicznym,

psychotraumatologiem,

certyfikowanym praktykiem Dialogu Motywującego,

praktykiem psychoterapii integrującej

terapeutą Deep Brain Reorienting.

więcej

Pochodzę ze Śląska, mieszkam na północy Hiszpanii.

 

Obserwuję, że pomimo różnic klimatu, obyczajów, umów społecznych – jesteśmy w środku tacy sami. Potrzebujemy mieć zaspokojone podstawowe potrzeby życiowe, bezpieczne relacje z ludźmi i środowiskiem w którym żyjemy.

I choć w każdym z krajów ludzie mają różne sposoby spędzania wolnego czasu, ulubione potrawy, to uniwersalnym jest siadanie przy wspólnym stole i rozmawianie. I w Polsce i w Hiszpanii ludzie lubią być blisko tych, z którymi czują się swobodnie i bezpiecznie.

 

Z pierwszego wykształcenia jestem lekarzem. Przez lata obserwowałam jak podejście holistyczne, integrujące ciało i psychikę pozwala ludziom wracać do zdrowia szybciej, a sukcesy terapeutyczne sprawiają, że spokojniej, przyjemniej i radośniej im się żyje

 

Wzrost, rozwój, zdrowienie, stabilizacja, zrozumienie dla siebie i innych są możliwe w atmosferze i poczuciu bycia bezpiecznym. Dla dobrych relacji potrzebujemy zaufania. Podejście dające poczucie bezpieczeństwa, oparte na wynikach rzetelnych badań naukowych, neurobiologii i fizjologii człowieka są podstawą mojej pracy.

 

Teoria Poliwagalna, której uczę na szkoleniach i wykorzystuję w pracy terapeutycznej, jest moim odkryciem po latach poszukiwania naukowego wyjaśnienia łączności ciała i psyche.

Poznanie tej teorii i idąca za nią praktyka, dały mi świetne poczucie, że „połączyły się kropki” mojej wiedzy i doświadczenia medycznego, oraz psychologicznego.   

 

W pracy działam w dwóch obszarach.

 

Pierwszy to psychoterapia integrująca odczucia z ciała, myśli, wspomnienia, z uczuciami i emocjami. Moimi klientami są osoby, które przeżyły trudne, często traumatyczne doświadczenia. Ich jakość życia cierpi z powodu konsekwencji tego, co spotkało ich układ nerwowy i do czego on się dostosował.

Doświadczają stanów lękowych, ataków paniki, depresji, zaburzeń snu i odżywiania, uzależnień od substancji lub zachowań, chorób psychosomatycznych, trudności i problemów w relacjach.

 

Psychoterapia oparta o zrozumienie działania własnego układu nerwowego, z szacunkiem dla tego jak stał dotychczas na straży przeżycia i zapewnienia minimum bezpieczeństwa, pozwala zdjąć z siebie ciężar poczucia winy, nieadekwatności, wstydu i znaleźć dla siebie zrozumienie.

To otwiera drogę do spokoju, równowagi i poczucia, że przeszłość nie musi kształtować teraźniejszości i przyszłości. Że zdrowe, wspierające relacje są możliwe, tak samo jak zmiana wzorców zachowań.

 

Drugim obszarem mojej pracy jest psychoedukacja.

 

Uczę pracowników zawodów pomocowych – osoby, które pracują w ochronie zdrowia, edukacji, obszarze pomocy i wsparcia psychologicznego – psychologów, psychoterapeutów, psychotraumatologów, coachów, pedagogów, terapeutów pracy z ciałem, logopedów i neurologopedów.

 

Jestem autorką podejścia terapeutycznego

ANS-ITA©, 

opartego na dwóch filarach. 

Pierwszy z nich to dbałość o bezpieczną, życzliwą i profesjonalną relację terapeutycznę 

Drugi to znajomość metod, narzędzi i oddziaływań terapeutycznych opartych o anatomie i neurofizjologie autonomicznego układu nerwowego. 

 

Jestem również autorką programu

WBFD©

wspierającego lekarzy w dbałości o własny dobrostan, zgodnie z tekstem Przyrzeczenia Lekarskiego i zaleceń Światowej Organizacji Medycznej (WMA).

Jestem współautorką programu

„Dlaczego nikt mi tego wcześniej nie powiedział”©

 

skierowanego do osób, które wiedzę chcą czerpać z wiarygodnych, opartych na wynikach badań naukowych godnych zaufania ośrodków, połączonych z doświadczeniem wykładowców, którzy są autorytetami w swoich dziedzinach.

Prowadzę terapie traumy dla osób, które doświadczają traumy złożonej (cPTSD) i psychoterapię indywidualną online w nurcie integrującym.

To podejście terapeutyczne integruje odczucia z ciała i psychikę.

Pomagam osobom, które doświadczają stanów lękowych, ataków paniki, obniżenia nastroju, albo bardzo szybkich zmian nastroju i huśtawek emocjonalnych.

Choroby psychosomatyczne, depresja, zaburzenia snu i odżywiania, problemy w relacjach to obszary w których pracuję z klientami.

W czasie szkoleń ANS-ITA korzystam z Teorii Poliwagalnej (nazywaną też teorią nerwu błędnego), Dialogu Motywującego, IFS, DBR oraz wyników najnowszych badań wiodących ośrodków w dziedzinie psychobiologii i neuronauk.

Katarzyna Pardela

jeśli chcesz o coś zapytać, albo umówić pierwsze spotkanie